Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego dnia i nie umiesz mówić. Nie chodzi tu o zwykłą utratę mowy, po prostu nie wiesz, jak to się robi, mimo że jeszcze wczoraj mówiłeś. Widzisz, że inni ludzie mówią do Ciebie i rozmawiają między sobą. Wiesz, że dźwięki, które wydają, służą do porozumiewania się, ale nie potrafisz spowodować, aby język i usta wydały dźwięki choć trochę podobne do tych, które słyszysz.
Denerwujesz się, bo otaczający Cię ludzie z łagodnym uśmiechem niezrozumienia na każde Twoje spojrzenie podsuwają ci jedzenie lub picie, a Ty masz o wiele więcej do przekazania. Chcesz mówić o tym, co Cię interesuje, czego pragniesz, czego się obawiasz. Przecież to, że nie mówisz, nie oznacza, że nie masz nic do powiedzenia. Wyobraź sobie, że nie możesz wziąć żadnego przedmiotu do ręki ani nawet pokazać gestem, że czegoś chcesz, bo straciłeś umiejętność posługiwania się rękoma. Wiesz, że je masz, ale zupełnie nie wiesz, jak spowodować, żeby zrobiły to czego chcesz. Możesz tylko patrzeć na innych z nadzieją, że zrozumieją Twoje spojrzenie. Wyobraź sobie, że jesteś dziewczynką z zespołem Retta.
Nie musi tak jednak być. Współczesna technologia eyetrackingu - odczytywania ruchu gałek ocznych pozwala, aby osoby z zespołem Retta mogły aktywnie uczestniczyć w otaczającym je świecie. Tym bardziej, że technologia ta jest na wyciągnięcie ręki, a jej możliwości olbrzymie. Począwszy od obsługi syntezatora mowy, na obsłudze komputera i wszystkiego czym komputer steruje skończywszy.
Zestawy do eyetrackingu są jednak drogimi urządzeniami. Koszt jednego najtańszego wynosi około 17.000 zł. Jest to kwota, która przy stałych wydatkach na rehabilitację, jest sumą trudną do uzbierania dla większości rodzin osób z zespołem Retta.
Celem projektu "Mogę-Potrafię-Chcę" jest promowanie wykorzystania nowoczesnych technologii w komunikacji osób z zespołem Retta. Technologia ta umożliwia coś, co dla większości tych chorych jest niemożliwe - samodzielne nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. W ramach projektu chcemy zebrać środki na zestawy do eyetrackingu, które stowarzyszenie chce bezpłatnie wypożyczać swoim podopiecznym, osobom z zespołem Retta. Chcemy wspomóc te rodziny, którym sytuacja finansowa nie pozwala na zakup takiego sprzętu oraz te, które zanim wydadzą kilkanaście tysięcy złotych na urządzenie, chciałyby poznać jego możliwości i wtedy podjąć decyzję.